1 Gbps internet hızını kaldırabilecek router modem önerisi

Rifanr

New member
Sağol Ftth bağlantı bir kaç gün önce kuruldu tplink router ve zte ont cihazı verdiler ben tplinki çıkardım asus routerı taktım çalıştı 937 civarında hız aldım daha sonra düşüşler oldu böyle dalgalanmalar oluyordu bilgisayarda bir programla uğraşıyordum işlemci kullanımı yüzde 40 larda filan diyelim o sırada fiber hız testi yaptım bu dalgalanmalar filan buna etkisi olurmu

Timucin

Moderator
Moderator
FTTH fiber'i VDSL ile kıyaslamayın. Bazen yoğunluk sebebiyle hızların düşüşü gayet doğaldır. Çünkü GPON altyapıda siz başka GPON kullanıcıları ile aynı OLT cihazını kullanıyorsunuz bu da sizin hızınızda ve ping değerinizde dalgalanmalara sebep oluyor. CPU kullanımı evet gücünden gücüne değişir yüzdelik kısmı. TT'nin ben ZTE ONT verdiğini ilk kez sizden duydum bu arada. Nokia ve Huawei verirdi OLT cihazının markasına göre. Altyapı yeni olduğu için oturma süresi de vardır onun ortalama 2 hafta.

mafaky

Active member
Bu iş, FTTH (G-PON) Sistemde bu kadar basit ve iyimser değil!:cool:

Şimdi siz FTTH'da abone olarak (diyelim evinizde, bir apartmanda) bir adet ONT cihazını kullanıyorsunuz. Buna karşılık Telekom'un Santralında da "kaynak olarak basitçe tanımlayabildiğimiz" bir OLT cihazı, daha doğrusu o cihazın tek bir portu var. OLT portu ve sizin ONT arasında da sahada çekilmiş fiber kablo var. Ancak o kablo aslında sadece size özel değil. 1) Telekom bunu sahada (yani evinizin kapısına gelene kadar) zaten 8-16-32 olarak bölüyor (bölebiliyor...). 2) Bu bölünmeden çıkan tek bir kıl (core) fiber eğer müstakil bir ev değilseniz bir kere de binanızda 8 hatta 16'ye bölündükten sonra sizin dairenizdeki ONT'ye erişiyor. 3) Bir OLT G-PON portunun bant genişliği de kullanılan donanıma göre ya 10 GHz, ya da 25 GHz. Yani Telekom'daki tek bir OLT portuna bağlı böyle 16*8=128 abone olduğunu ve her bir abonenin tek tek 1000 Mbps'lik (=1 Gbps'lik) aboneler olduğunu da varsayarsak, her bir abonenin eş zamanlı ve de sürekli olarak 1000 Mbps DL hızı alması zaten olanaksız.o_O:censored: