2 LAN PORTLU ONT DE TEK FİBER KABLODAN 2 PPPoE FİBER HAT ÇALIŞIR MI?

thewolf

New member
Merhaba arkadaşlar,bu sorunun cevabını merak ediyorum. 2 tane gigabit hattı ont kaldırır mı ? 2 routerı ont ye bağlayıp ayrı ayrı kullanım sağlarsak bant genişliği birbirini etkiler mi ?

ferhatdurdu

New member
sözleşmeyi bende bilmiyorum tek hatırladığım ev telefonu kullanıyorduk çok eskiden.. sonrasında 512kb hız 4gb kotalı kablosuz modem hediyeli paket almışdık. ttnet firmasından. böylece internet ile tanışmışdım ilk. şuan fiber olarak hattım aktif ev telefonu zte modeme voip olarak tanımlı. eğer çözüm olmazsa 2nci fiber alacağım 2nci fiber aktif olduktan sonra ev telefonlu fiberi iptal ettireceğim.

Rowdy

Active member
Zaten bina altında 1x8 veya 1x16 olarak fiber kılı üzerinden gpon altyapısı için bağlanan evler var mesela ben 2 tane kullandığımda aynı cihaza bağlı olduklarında aynı anda hız testi sağladığımda 600 e 600 mpbs hız görmüştüm birini iptal edince 1000 mpbs fırlıyor yani sonuç olarak paylaşımlı hat olacağı için mesele oltye bağlı abone sayısı az olursa o zaman yüksek hız görme ihtimaliniz olabilir iki hat için tabi en garanti çözüm metro ethernet.

mafaky

Active member
ESki bir binada (diyelim son 5-6 yıl öncesinde yapılmış olsa bie T.Telekom açısından eski sayılan" bir binada) eskiden kalan, doğrudan T.Telekom Santralından beslenen, tamamen bakır altyapıda çalışan ADSL aboneleri olabilir ve bunlar 16 Mbps. ADSL kullanmakta olabilir. Hatta o binaya sonradan VDSL de gelmiş olabilir ama abone epey eski bir aboneyse 16 Mbps'den beli VDSL de kullanıyordur. Ancak daha sonradan o binaya FTTH/G-PON da getirilmiş olabilir. Ben bu aşamaların üçünü de yaşamış biriyim; Telekom'dan internet konusunda 266 Kbps ile başlayanlardanım (bina 1977 oturumlu...). Bildiğim kadarıyla çok büyük sayıda olmasa da 24 Mbps'lik FiberNet (FTTH/G-PON) aboneleri de mevcut...

mafaky

Active member
Sanırım fotolarını paylaştığınız cihaz Nokia G240G-C modeldir. Bu cihazda tek bir hat fiber girişi var ancak bu hat üzerinden hepsi T.Telekom altyapısında olan 3 ayrı operatörden eşzamanlı FTTH/G-PON FiberNet bağlantısı yapıyorsunuz. Tabi bu 3 ISS'e ait 3 ayrı da HGW (="Fiber Modem") kullanıyorsunuz. ONT de artık dışarıda değil Nokia cihazın içinde... Cihazda 2 adet de sizin kullanmadığınız (RJ-11 bazlı) sabit telefon (aslında VoIP) bağlantısı için, mevcut.

Şimdi sormak istediğim şu:
Benim bir adresimde T.Telekom altyapısı altında hizmet veren alternatif ISS'lerden birisinden 100 Mbps'lik bir FTTH/G-PON aboneliğim var. Bu operatörün "ses hizmeti" kesinlikle yok! Abonelik başlatıldığında Huawei ONT ve ZTE H298A HGW verildi. Aynı adreste T.Telekom'un ve haliyle bakır hat üzerinden çalışan bir de sabit telefon aboneliği var. Şimdi T.Telekom'a gidip ısrar etsem (bulunduğum bölge İstanbul-Etiler ve iyi donanımlı, yenice bir santraldır) ve bu Nokia G240G-C'den alabilsem, bu Nokia + ZTE HGW birlikteliğiyle birlikte aynı adresteki sabit telefon hattını da VoIP hatta dönüştürebilir miyim? (Tabi bu takdirde Huawei ONT de geri gidecek ya da bazen nakillerde uyguladıkları gibi ONT "adresin demirbaşı olarak" boşta bırakılacak... ONT artık bu Nokia cihaz olacak...)

Hatta, anlamsız olacak da, bu adrese ikinci bir VoIP telefon hattı dahi alabilir miyim? (Nokia'da iki RJ-11 girişi olduğundan)

Yanıt için teşekkürler.

ferhatdurdu

New member
BENDE BİŞEY SORMAK İSTİYORUM BEN POYRAZNETE GEÇİŞ YAPTIM 1 HAFTADIR KULLANIYORUM ZTE MODEMDEKİ VOİP HATTIM DA KAPANDI HALA AKTİF ÇALIŞIYORU. VOİP LAMBASI DA YEŞİL YANIYO MODEMDE Kİ. AKLIMA ŞÖYLE BİŞEY GELDİ. BU MODEMİ İŞYERİME GÖTÜRSEM FARKLI İSS NİN FİBER HATTA BAĞLASAM VOİP TELEFON ORADA DA ÇALIŞIR MI YANİ VOİP KONUMDAN BAĞIMSIZ MODEME Mİ TANIMLI OLUYO. BU MODEMİ HERHANGİ BİYERE GÖTÜRÜP ONLİNE OLSAM VOİP İM YANIMDA MI GELMİŞ OLUCAK

mafaky

Active member
Aslında VoIP (=Voice of Internet Protocole) "internet bağlantısı" hangi sistem olursa olsun (ADSL, VDSL, FTTB, FTTH) internet bağlantınız olduğu sürece, sadece telefona bir yazılım yükleyerek "bedava" konuşma yapılabilecek bbir sistem. Bugün WhatsApp, Telegram, Skype gibi servisler de zaten bu yöntemle çalışıyor. Ben zamanında, sadece ADSL varken VoIP kullanıyordum. Ancak o zamanlarda bir VoIP Servis Sağlayıcısına aylık belli miktarda para ödeyip bu hizmeti aktif halde tutabilmekteydim. Cisco'nun bu iş için özel bir ürünü vardı; normal telefon gibi gözüken (yani ahizesi ve tuş takımı var; harici adaptörle çalışan...) amaTelekom'un telefon hattına değil de ADSL Modem'e Ethernet (LAN) portundan bağlanan bir donanım. Keza Skype için birkaç firmanın (Philips, Linksys gibi) özel amaçlı SkypePhone'ları vardı (onlar da modeme Ethernet üzerinden bağlanırdı... Halen bunları elimde hatıra olarak tutuyorum.

Sorduğunuz sorunun yanıtı "evet" olabilir ama denemesini yapmadan kesin birşey söylemek mümkün değil.