Soru DELL R610 için ESXI mı yoksa Proxmox mu kullanmalıyım?

Bu kullanıcı aşağıdaki konu hakkında soru sormaktadır!

ArKos

New member
Herkese selamlar. Ofisimiz için bir sunucu arayışı içerisindeydik ve bu arayış bulduğum 2. el bir DELL R610(2x X5670, 64GB DDR3 Ram) model bir sunucu ile sona erdi. Bu sunucuyu bir sanallaştırma sunucusu yapıp birden fazla amaçla kullanmak istiyorum. Bu iş için bildiğim 2 işletim sistemi var. Biri Proxmox, diğeri ise vmware ESXI. Sizce hangisini kullanmalıyım ve neden? Fikirlerinizi bekliyorum. Herkese iyi günler

mertkuskapan

Administrator
Yönetici
ESXI sanallaştırmada benim gözümde 1 numara ama tabi proxmox'ta olabilir :) Burada kaynakları en verimli kullanmak, yedeklenebilirlikte kusursuzluk ve gelecekte yapılacak cluster sistemlerinde falan vmwarenin desteklerinin olmasıdır. Windows Hyper-V mi yapayım diye soru olsaydı kesinlikle ESXI veya Proxmox derdim.

Ofisiniz için hayırlı olsun sunucunuz. disklerinizi yenilemeyi unutmayın ve ardından bir backup yazılımı satın alıp farklı bir cihaza (NAS) sanal sunucularınızın günlük yedeklerini aktarın. Kurumsal firmalarda yedeksiz iş yapmak affetmiyor.

tolgat

New member
Burada bence önemli olan husus kullanacağınız sistemler neler bana kalırsa ESXI hem yeterli hem alt yapı bakımında 1 numara ama öncelikle planlama yapmakta fayda var

ArKos

New member
Öncelikle hepinize değerli fikirleriniz için teşekkür ederim. Aslında çok fazla sanal makine kurmak gibi bir niyetim yok. Kullanacağım sistemler kısaca Zirve Muhasebe Programı, Docker uygulamaları için portainer, Discord botlarım için bir windows server ve genel olarak diğer projelerim için linux ve windows makineler. Sanırım her 2 işletim sisteminde de yedekleme için ayrı bir storage server kullanmam gerekecek. Bunun içinde Proxmox Backup Server daha mantıklı bir seçim gibi geliyor. ESXI daha önce hiç kullanmadım ama Proxmox arayüzüne az çok hakimim. Dolayısıyla seçimim Proxmox olacak gibi. Tekrardan hepinize değerli fikirleriniz için teşekkür ediyorum. İyi Günler

Rowdy

Active member
Esxi daha çok kurumsal tarafta çok tercih ediliyor fakat Proxmox tarafında az bilginiz var ise elbette onu tercih etmek doğru olacaktır.