Rehber Evde Fiber Optik Kablo Altyapısı Oluşturmak/Çekmek

root

Moderator
Moderator
Evde fiber optik kablo çekme işlemi, önceden planlama yapılması gereken bir süreçtir ve doğru bir şekilde yapılması için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bazı servis sağlayıcılar eve kadar çekilen fiberi nerede sonlandırılacağını hesaplamamakta veyahut daha sonradan fiber kabloyu uzatmak istediğinizde kabloda pay bırakmayıp sizi zorda bırakabilmektedir yada evinizde kendi altyapınızı oluşturmak için bu makaleye başvurabilirsiniz/referans alabilirsiniz. Zorda kalabilecek kullanıcılar olduğunu bildiğimden ve herhangi bir kullanıcının belki işine yarayabilir diye yazmakta faydalı olacağını düşündüğüm bu makaleyi oluşturdum. Kısacası, elbet birisinin işine yaracak bir makale olduğunu düşünerek benim lisanımdan yazılsın istedim. Aşağıda, evde fiber optik kablo çekme işlemi için öneriler bulabilirsiniz:
  1. Planlama: Öncelikle, evin içinde kablo çekilecek güzergah belirlenmeli ve kablonun nereye bağlanacağı planlanmalıdır. Bu planlama aşamasında, kablonun nereye çekileceği, duvarların hangi bölümlerinden geçeceği, kablo bölümleri arasındaki mesafeler vb. gibi detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.
  2. Kablo Seçimi: Fiber optik kablolarda kullanılan cam lifleri hassas olduğundan, kablo seçimi de oldukça önemlidir. Kaliteli bir kablo seçimi yapmak, ileride yaşanabilecek problemleri en aza indirecektir. (Single Mode kablo seçilmelidir. Kablonun üzerinde SM olarak yazmaktadır.)
  3. Hazırlık: Kablo çekmeden önce, kullanacağınız araç-gereçleri hazırlamalısınız. Bu araç-gereçler arasında, kabloyu duvar içerisinde ilerletmek için kullanılacak olan susta, fiber ek aparatı, fiber makası, fiber cleaver, konnektörler, hat değerlerini ölçmek için ölçü aleti, lazer dedektörü vb. araçlar yer alabilir.
  4. Kablo Çekme: Kablonun sıkışmaması ve bükülmemesi için özen gösterilmelidir. Kabloyu çekerken eğri veya düz olmayan bir çizgi kullanmak uygun olacaktır. Bunun için plastik oluklu borular kullanabilirsiniz.
  5. Bağlantılar: Kablonun bağlantı noktaları özenle yapılmalıdır. Fiber optik kablolar, doğru bağlantı yapılmadığında ciddi veri kaybına neden olabilirler. Kabloların bağlantı noktaları, Hazırlıkta belirtilen aletlerle beraber yapılmalıdır. Ek olarak konnektörü nasıl kolay bir şekilde hazırlayabileceğinizi gösteren video
    Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
    yer almaktadır
  6. Hat değeri: Hat değeri veya db kaybı, fiber optik kabloların sinyal gücü kaybını belirtir. Ev içi db kaybı değeri, 0,8 dB/m'den daha az olmalıdır.
Yukarıdaki öneriler göz önünde bulundurularak evde fiber optik kablo çekme işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak, bu işlem oldukça hassas olduğundan, bu işlemi gerçekleştirmeden önce internet servis sağlayıcınızı arayıp kablo çekiminde yardımcı olup olamayacaklarını sormakta fayda var. Ek olarak siz bu işlemi yaparken elinizde yeteri düzeyde ekipman bulunmuyorsa elektrikçi veyahut fiber çözümleri sunan bir firmadan yardım almanızı öneririm. Basit bir kablolama yapmak ve olası hatalardan kaçınmak için
kullanabilirsiniz.
iki konnektörü birbirine birleştirerek fiber optik akışını sağlamaktadır. Aynı zamanda konnektörünüz FAOC-SC/APC ise yeşil, FAOC-SC/UPC ise mavi renk aparat takmanızı öneririm aksi halde 1dB, 2dB kayıplar olabilmektedir. (Hat Zayıflama Ölçümü ile hangi konnektör size uygun test etmeniz yararlı olacaktır.) Doğru aparat seçimi önem arz ediyor. Umarım işinize yarar kolay gelsin.

Son düzenleme:

root

Moderator
Moderator
Ek olarak forum üyelerinden konuya hakim olan kişiler elbet vardır. Eklemek istediğiniz/düzeltmek istediğiniz şeyler varsa lütfen konu altında belirtin.

mafaky

Active member
Evet, ben de birşey öğrenmek isterim...

Uzakça mesafelerde Servis Sağlayıcısının (ISP/ISS) taktığı Fiber Dağıtım Kutusu iler abonenin evi arasında çekilecek (40-50 mt'lik) bir Fiber Kabloda çekim sırasında bir hasar oluşup oluşmadığını nasıl ve ne gibi bir cihazla kontrol edebiliriz? Yani ISP/ISS aboneye daha gelmeden çekilmiş hattın sağlam olduğunu nasıl test edebiliriz? Ve ucuzca bir yöntemle; zira fiber kablo çekilecek 400 abone söz konusu... Mekan: yazlık bir Sitedir ve her halükarda ISP/ISS'in takacağı fiber dağıtım kutuları "dış mekan/outdoor" türü olacak ama bunlardan her aboneye kanallar içinde, verilecek fiber kablolar tek tek çekilecek... Bu 400 ayrı fiber kablonun uçlarına konektörler de henüz çakılı olmadan? Amaç, ISP/ISS abonelere daha gelmeden, "dahili tesisat" sayılan bu hatlarda bir problem çıkıp çıkmayacağı; çıkacaksa da yeni kablo çekimi işleminin ISP/ISS gelmeden tekrar yapılabilmesi...

Son düzenleme:

root

Moderator
Moderator
Şu basit senaryo üzerinden açıklayayım:

Veri merkezinde 128 portlu bir fiber patch panel bulunmaktadır ve bu paneller sırasıyla isimlendirilmiştir. Örneğin, 1 numaralı fiber portumuzda Esenyurt, Akçaburgaz Mahallesi'ne giden bir fiber olduğunu varsayalım ve bu fiberde bir sorun olduğunu düşünelim. Bu fiberi tam olarak test edebilmek için optik zaman etki alanı yansıtometresi (OTDR) kullanmamız gerekmektedir.

OTDR, aşağıdaki özellikleri test etmek için özel olarak tasarlanmış bir cihazdır:

• Fiber kablonun eklemelerde kaybını ölçmek
  • Fiber kablonun uzunluğunu ölçmek
  • Kablonun kopukluğunu tespit etmek
  • Fiber kablonun karakteristik analizini yaparak rapor oluşturmak
Bu gibi birçok özelliği bulunan bir cihazdır. Yani, sorunun üstesinden gelmek için OTDR kullanabiliriz. Ancak, bu tür bir test kullanıcı tarafından yapılamaz ve günümüz koşullarında bu cihazlar oldukça pahalıdır. Eğer son kullanıcıysanız ve bir sorun yaşanıyorsa, teknik destekle iletişime geçerek bu sorunlar hakkında yardım alabilirsiniz.

Eğer teknik taraftaysanız, genellikle böyle cihazlar mevcut olacağından sadece fiber patch panelini sunucu odasında bulmanız yeterli olacaktır. Not olarak belirtmek gerekirse, mavi veya yeşil renkte olan panel, birçok fiber UPC tipi kablonun bağlandığı noktadır ve çok hassas bir işçilik gerektirir. Çünkü bir kablo nereden geliyorsa, siz de o kablonun merkezinde yer alırsınız.

mafaky

Active member
Bu detaylı teknik bilgiye teşekkür ederim. Yanlış anlamıyorsam bir yere çekilmiş bir fiber kablonun 40-50-60 mt. uzaklıktaki diğer ucu arasında bu kablonun çekilirken hasarlanıp hasarlanmadığını kontrol edebilecek basit ve ucuzca bir donanım yok. (Kontrol edecek kişi zaten çok teknik bir kişi değil; bir elektrikçi diyebiliriz). Amaç, ISP/ISS elemanı (Telekom'un elemanı) geldiğinde ve kablonun abonedeki ucunu (konektörü) takınca ve sonrasında da dağıtım kutusundaki porta oraya ilişkin konektörü de taktığında, "aaaa, bu kablo hasarlı; kutuda sinyal var ama abone tarafında sinyal yok!, kablonun değişmesi lazım!" demesin...

Not: dağıtım kutusunda 8 veya 16 port olacak. Bu dağıtım kutusundan 8-16 arasındaki abonelere çekilecek fiber kablolar "dahili tesisat" sayılıyor. Telekom, çekilecek fiber kabloyu veriyor ama abonelere "siz çekin" diyor. Tabi çekilmiş olan kablo sağlamsa, abone tarafında sonlandırılma yapılacak cihaz olan ONT de problemli olabiliyor (bizzat başıma geldiğinden teyid edebiliyorum...)

mafaky

Active member
Herhalde "evin içinde fiberoptik kablo çekme" işlemi, ev (daire) içinde fiberoptik kabloyla internet sinyali dağıtmak için değil de, bir noktaya kadar çekilmiş fiberoptik kablonun bir ileri/başka noktaya uzatılması konusuna açıklık getirmek için yapılmıştır. Ev (daire) içinde eğer internet dağıtımı sizin dediğiniz şekilde yapılabilir, tabidir ki...

dyr21

New member

Merhabalar ;
FAOC-SC/APC "FAOC" olarak adlandırılan ürün aslında TT tarafından oluşturulan bir tabirdir, "fast connector" olarak geçmektedir.
SC/APC ve SC/UPC arasındaki fark "polish" yani üretim yapılırken konnektör ucunun açısal eğimi ile ilgili genel olaral APC yeşil ve UPC ise mavi renklerinden ayırt edilmesi için. kullanılmaktadır.

1. Kablo seçiminde genel olarak
Single Mode G657 A2 tercih edilebilir, daha iyi bir esnek yapıya sahiptir.
2. Her iki ucunu sonlandırmak için bir bir kaç ürün ihtiyacı olacak, öncelik ile kablo ve
'e
a) Fiber Optik Lazer Işık Kaynağı - 1 KM kadar Mesafeli , ucu yaptıktan sonra test etmek için
b)
, fiber optik kabloyu sıyırmak için
c)
- Fiber sıyırma işleminden sonra düz bir açıyla. fiberi kesmek için
d)
, Eğer gelen sinyali test etmek istiyorsanız bunuda kullanabilirsiniz

* Takıldığınız bir konu olursa cevaplayabilirim