Niye Wi-Fi 6E Router Modelleri Türkiye'de Yok?

EFI Shell

Member
Mesela TP-Link'in sitesinde olan TP-Link Archer AXE75 dışında hiçbir Wi-Fi 6E router modeli olan bir firma görmedim. Ayrıca bu router da satılmıyor. Bunun sebebi nedir? Wi-Fi kartı vs. satışı zaten var ama kullanmayı sağlayan cihazlar ortada yok. Archer C80'den daha iyi bir routera geçmek ve Wi-Fi 6E'li bir cihaz almayı planladığım için sordum. Almışken düz Wi-Fi 6 almak istemem. Wi-Fi 7 son standart çünkü.
 

Yiğit Gençer

Administrator
Yönetici
Bunun sebebi Türkiye'de internet için yeterli altyapı yatırımı olmaması ve ülkenin %90 ının VDSL ya da ADSL kullanıyor olması. Ayrıca bunlar yurtdışında ne kadar ucuz olursa olsun ülkemizde maaliyetli cihazlar. Bu yüzden Distribütör firmalar (Asus Türkiye, TP-Link Türkiye vs.) ülkeye ürün getirmek istemiyorlar. ABD'de 300 dolara alınan cihaz burada 5-6 bin TL fiyat etiketine sahip. Zaten Türk halkı da genellikle internetin hızına değil, olup olmadığına bakıyorlar. Yani "İnternete girelim, o bize yeter." kafası var. Son olarak dediğim gibi yeterli yatırım yok hocam. Onu da şöyle özetlemek istiyorum ki TurkNet çok sevdiğim firmalardan biri ve kendi altyapısında kusursuz internet sunmaktadır. Lakin şu da var ki TurkNet kendi altyapısı da olsa Wi-Fi 6E ya da Wi-Fi 6 destekli bir router vermiyorlar. Yeni nesil MacBook ve neredeyse tüm Notebook, Ultrabook ve masaüstü anakartlarda Wi-Fi 6 teknolojisi var ama destekleyen router yok. Kullanıcının alması lazım. Ha, Türk Telekom artık vermeye başlamış ama bilginin doğruluğundan emin değilim.
Sonuç olarak ifadem: 🥲
 

mafaky

Active member
Yazdıklarınız çok doğru ama verdiğiniz bir örnekte hata var: USD 300, zaten günümüz kurlarıyla 5-6.000 TL etmekte. Elektronik ve IT sektörü (konulan aşırı yüksek vergilerden etkilenen bazı ürünler - mobil telefonlar gibi) zaten USD kuru dikkate alındığında çok uzun zamandan bu yana örneğin ABD perakende fiyatları düzeyindeki fiyatlarla Türk tüketicisine hitap edebiliyordu. Sorun şu ki ABD/TL kur paritesi o kadar yükseldi (ve paraleline halkın ortalama alım gücü de tersine o kadar düştü ki) şimdi böyle 5-6.000 ya da daha üzeri (20.000-30.000 TL gibi) fiyatlar psikolojik olarak hepimize çok yüksek geliyor! Aslında USD bazında pek çok üründe fazlaca bir anormallik yok!:oops::unsure::cry::censored:
 

root

Moderator
Moderator
Wi-Fi 6E router modelleri Türkiye'de yok çünkü Wi-Fi 6E standardı, 6GHz frekans bölgesinde kullanılan Wi-Fi işaretlerini kullanmaya olanak tanır. Bu frekans bölgesi Türkiye'de hala kullanılmamaktadır ve önümüzdeki yıllarda kullanıma açılması beklenmektedir. Bu nedenle, Wi-Fi 6E router modelleri Türkiye'de henüz satışa sunulmamıştır.
 
Üst