Windows Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır

Yiğit Gençer

Administrator
Yönetici
Windows, Microsoft şirketi tarafından geliştirilen ve dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan bir işletim sistemidir. İlk olarak 1985 yılında piyasaya sürülen Windows, kişisel bilgisayarlara kullanıcı dostu bir grafik tabanlı arayüz sunarak büyük bir başarı elde etmiştir.

Windows işletim sistemi, Microsoft'un önceki bir işletim sistemi olan MS-DOS'un (Microsoft Disk Operating System) grafik arayüzle desteklenmiş bir versiyonudur. MS-DOS, 1980'lerin başından itibaren popülerlik kazanmış olsa da komut satırı tabanlı bir kullanıcı arayüzüne sahip olması nedeniyle sınırlı bir kullanıcı kitlesine hitap etmiştir. Windows, bu sorunu çözmek ve daha geniş bir kullanıcı tabanına ulaşmak amacıyla geliştirilmiştir.

İlk Windows sürümü olan Windows 1.0, 20 Kasım 1985'te piyasaya sürüldü. Ancak, Windows 1.0 pek başarılı olmadı ve sınırlı bir kullanıcı kitlesi tarafından benimsendi.

İkinci sürüm olan Windows 2.0, 1987'de piyasaya sürüldü ve daha fazla uygulama ve geliştirilmiş performans sunarak daha iyi bir kabul gördü.
Windows 3.0, 1990 yılında piyasaya sürüldü ve Windows'un popülerliğini artıran bir dönüm noktası oldu. Windows 3.0, daha gelişmiş bir kullanıcı arayüzü, çoklu görev desteği ve daha fazla uygulama seçeneği sunuyordu. Bu sürüm, Windows'un hızla yayılmasını sağladı ve kişisel bilgisayarların masaüstü işletim sistemi olarak standart haline gelmesine katkıda bulundu.

Windows serisi daha sonra Windows 95 (1995), Windows 98 (1998), Windows Me (2000), Windows XP (2001), Windows Vista (2006), Windows 7 (2009), Windows 8 (2012) ve en son olarak Windows 10 (2015) ve Windows 11 (2021) gibi birçok sürümle devam etti. Her yeni sürüm, öncekine göre daha gelişmiş özellikler, kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri ve daha fazla güvenlik önlemleri sunmaktadır.

Windows, günümüzde hala birçok kişisel bilgisayar ve laptop üzerinde en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Microsoft, düzenli olarak güncellemeler ve yeni sürümler yayınlayarak Windows'u güncel tutmaktadır ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmaya devam etmektedir.

Kaynakça: Temel bilgiler ChatGPT ile yazıldı, büyük bir oranını ben düzenledim...